Sayfalar

12 Kasım 2010 Cuma

Lider Dediğin

Aşağıdaki yazı tarafımca 22 Nisan 2008'de; Osman PAMUKOĞLU, Hak ve Eşitlik Partisi'ni kurmadan önce kaleme alınmıştır.

İnsanlar doğdukları günden itibaren kendilerini huzurlu ve güvende hissetmek isterler. İlk olarak “analarının kucaklarında” buldukları bu huzur ve güven ortamı daha sonraları babalarının “koruyucu kanatları” altında devam eder. Birer yetişkin olduklarında ise bu ihtiyaçlarına bazen dostlarında bazen mükemmel bir eşte veya canlarının canı olan çocuklarında karşılık bulurlar. Tabii bu ortamı hayatları boyunca bulamayan “şanssız” insanlar da yok değildir. O kişilerin yaşamlarında ise her zaman yeri doldurulamayan bir boşluk ya da sürekli ters gittiğini düşündükleri bir şeyler vardır.

Kişilerin huzurlu ve güvende hissedebilmelerinin tek bir yolu vardır. O yola da kendilerini rahatlıkla ve hiç düşünmeden bırakabilecekleri birilerini bulduklarında ulaşabilirler. Toplum hayatında da bu böyledir. Her zaman güvenilir ve huzur veren yerler ararız. Bu yeri bulabilmemiz içinse birileri önden gitmelidir ve o kişinin “doğru kişi” olduğuna inanırsak o yolda ilerlenebilir.

Önden giden kişiler üstün meziyetlere sahip insanlar olmalıdırlar. İlk görüşte fark edilebilen, iyi bir eğitim almanın dışında kendini eğitmiş ve sürekli eğitmeye devam eden birileri. Söylediklerinin doğru olması kaçınılmazdır. Önemli olan bunları karşısındakilere kabul ettirebilirliği ve bunu yaparken başvurduğu yolların doğruluğudur. Birisinin önden giden kişi olması için onu sadece insanların seçmiş olması yetmez. O Tanrı tarafından da seçilmiş olmalıdır. Çünkü sadece sonradan öğrenilenler yetmez. O kişinin yaradılıştan “torpilli” olması gerekir. Bakışlarıyla, duruşu ve karizmasıyla, hatta ses tonuyla bile; farklı, akılda kalıcı olmalı adeta insanın içine işlemelidir.

Türk milleti tarihin her döneminde önden gidecek olanları bulmuştur. Kimi zaman Kılıç Arslan, Attila, Alparslan olmuştur bu kişiler kimi zaman Fatih, Kanuni, Yavuz. Kimi zaman koskoca bir İmparatorluk kurarak dünyayı titreteceklerin atası Osman Gazi olmuştur, kimi zaman da “hasta adam” denileni küllerinden tekrar doğurtan, imkansızları başaran, Gazi Mustafa Kemal Paşa olmuştur. İşler kötü gittiğinde korkmaya gerek yoktur. Önder Türk milletinin içinden elbet çıkacaktır.

Efsane Komutan Osman Pamukoğlu!

Son yıllarda ülkemizde böyle birileri var mı diye etrafıma baktığımda görebildiğim isim Sayın Osman Pamukoğlu’dur. Emekli Tümgeneral olan Osman Paşa, emek süresi bitmiş biri değil; emekleri başka alanlara kaydırılmış biridir. Kendisi çok iyi makaleler ve kitaplar yazmakta, televizyon programlarına katılarak halkı aydınlatmakta ve yol gösterici konferanslar vermektedir. Ülkemizde çok sayıda kişi için bir “fenomen” olmuştur Efsane Komutan ve bu bir tesadüf değildir.

İnsanlar Kıyafetleriyle Karşılanır, Fikirleriyle Ağırlanır, Davranışlarıyla Uğurlanır!

İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle ağırlanır, davranışlarıyla uğurlanırlarmış. Bu yüzden “önemli olan iç güzelliği ben dış görünüşe önem vermem” safsatası bir kenara bırakılmalıdır. İç güzellik tabiî ki çok önemlidir; ama bununla birlikte dış görünüşün önemsenmediği koskoca bir yalandır.

Her zaman Ulu Önderimizin ne kadar yakışıklı ve karizmatik oluşuyla, şıklığıyla gurur duyarız. Duymamız da gerekir zaten. İlk bakışta bir insanın ondan etkilenmeme olasılığı var mıdır? Ben Osman Paşada da bu karizmayı görebiliyorum. Bakışlarındaki derinlik, konuşurken ki mimikleri ve vücut dilini kullanışı, oturuşu kalkışı, kıyafetlerindeki şıklığıyla ilk görüşte karşısındakileri etkileyebilecek birisi ve sanırım ilk intibanın önemine burada değinmeme gerek bile yok.

Cesaret İnsanı Zafere, Kararsızlık Tehlikeye, Korkaklık Ölüme Götürür!

Sultan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarına ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla: “300 bin kişilik düşman ordusu bize yaklaşıyor” der. Alparslan önemsemeyerek şöyle cevap verir: “Biz de onlara yaklaşıyoruz!”

Yavuz Sultan Selim de der ki:“Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ölüme götürür! “İşte Osman Pamukoğlu Paşamız da cesaretin önemini kavramış ve uygulamış bir insandır. Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok adlı kitabını okuyanlar anımsayacaklardır ki: Hakkari Dağ ve Komanda Tugay Komutanlığı yaptığı zamanlarda operasyonda askerlerin arasında Paşanın resmini gören bir komutan yanındakilere bu kişinin kim olduğunu sorup Osman Paşanın olduğu cevabını alınca şaşkınlığını gizleyememiştir. Çünkü Koskoca Tugay Komutanı düşman hattına böylesine yakındır. Sorarım size; yanınızda böylesine korkusuz biri varken sizi kim korkutabilir? Sayın Osman Pamukoğlu kitaplarında da sürekli cesaretin önemini vurgulamaktadır. O der ki: Titrek ve ürkek adımlarla yol gidilmez. Cesaret cesaret daima cesaret…

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir!

“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” der Ulu Önder Atatürk. Liderlerin bir özelliği de eğitimin önemini kavramış olmalarıdır. Fatih Sultan Mehmet boşuna mı demiş “5 kişi yetiştirebilmek için gerekirse 500 kişi beslerim” diye? Eğitim ve öğretim önemlidir; fakat bizim kastımız sadece okulla sınırlı değildir. Beşikten mezara kadar devam etmek zorunda olan eğitimin yine Efsane Komutan tarafından yeterince önemsendiğini anlamak o kadar da zor değil. Zaten Tümgeneralliğe yükselmiş birisinin eğitimini kimse tartışamaya yeltenemez. Üstelik bu kişi Türk Ordusunda 5 tane Üstün Birlik yetiştirme Nişanına sahip “tek” kişiyse. Sayın Pamukoğlu’nun yazdığı 7 kitap tarafımca okunmuştur ve kendisi yazdıkça okunmaya devam edilecektir. Çeşitli konularda yazdığı kitapları okuyanlar Paşamın kültür dünyasının genişliğini fark edeceklerdir. Sayın Pamukoğlu Paşa ufkunu olağanüstü bir şekilde geliştirmeyi başarabilmiş nadir bireylerdendir. Ayrıca liderlik eğitimli ve kültürlü olmanın yanında ardından gelenlerin ufkunu açmayı başarabilecek yaradılışta olmayı da gerektirir.

Lider Dediğin…

Lider dediğin ileri görüşlü olandır. Yol ayrımlarına geldiğinde tereddüt etmeden karar verebilen ve kararlarının doğru çıktığı görülebilendir. Bir işi sadece görevi olduğu için değil yapılması gerektiği için yapandır. Bu işi yaparken cesurca kararlar alan ve bu kararları süratle uygulayandır. Kendine güvenendir ve etraftakilerin güvendiğidir. Korkulan değil saygı duyulandır. Karizmasını ortaya koyan, hayranlık uyandırandır. Olmazsa olmazdır. Lider farklı olan, fark yaratabilmeyi bilendir. Lider, liderlik şifrelerini DNA’larında taşıyandır. Lider Attila, Alparslan, Kılıçarslan’dır, Kanuni, Fatih, Yavuz Selim’dir, Atatürk’tür. Lider dediğin Efsane Komutan Osman Pamukoğlu’dur…

22 Nisan 2008
- yeşiL -

Hiç yorum yok: