Sayfalar

20 Ocak 2011 Perşembe

Sağ?? Sol??

Tahammül edemedik karşıt görüşlere. Solcuyuz diyorsak sevmedik sağcıları, sağcıyız diyorsak sevemedik solcuları. Onca yıldan sonra hala sağ-sol kavgası yapmaya devam ettik; aslında pek çoğumuz ekmek kavgası verirken biz asıl problemi görüp bunu çözemeye çalışmadık.


Karşıt görüşlere saygı göstermeyi öğrenemedik hiçbir zaman ve görüşümüze karşı olanları aşağılamayı seçtik. Karşımızdakileri sakince dinleyip ikna etmeye çalışmak yerine, dinlemeden bağırıp çağırmayı marifet zannettik. En kötü ve küçültücü olanının "diğerleri"ni küçük düşürmeye çalışmak olduğunu kavrayamadık ve bilemedik bizi doğruya götürecek olanın farklı görüşler sonucu ortaya çıkabileceğini.


Takım tutar gibi tuttuk siyasi görüşlerimizi. Ne fikirlerimizi sorguladık ne de sorgulamak isteyenlere izin verdik. Hiç düşünmeden ezberlerimizi okuduk sadece. Ezberlerimizin bize "ezberletilenler" olduğunu fark edemedik. Ne özeleştiri yaptık ne de eleştirilmeyi kabullendik. Biz her zaman en doğru olarak, kendimizi ilan ettik. "Bizden olmayanları" küçümsedik. Biz hiçbir zaman akıllanamadık ve bu gidişle de hiçbir zaman akıl olmayacaktık...


- yeşiL -

2 yorum:

cemo dedi ki...

Bu yaşananların asıl sebebi insana değer vermeyişimizden kaynaklanıyor bence.İnsana değer vermek önce onun düşüncelerine saygı göstermekle başlar.

yeşiL dedi ki...

Haklısın cemo. Katılıyorum. İnsana değer vermeyi bilmiyoruz biz!