Sayfalar

16 Mart 2011 Çarşamba

Zirveye Ulaşmak İçin Yokuş Çıkmak Gerekir

Ey yolcu! Sana bir daralma gelirse yararına, kaygılanma.
Sürekli yaz mevsimi olsaydı, güneş bahçeyi yakıp kavururdu.
- Mevlana -


Büyük başarılar hiçbir zaman kolay elde edilmemişlerdir. Başarıları ya da olayları büyüten ve insanları olgunlaştıran zaten bu zorluklardır. Peyami Safa'nın da dediği gibi; "yaşlanarak değil yaşanarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır." Tecrübeler ise zor koşullarda yani kriz zamanlarında kazanılır.


Zor zamanlarda çoğu insan işin peşini bırakıp kaçabilir. İşin başında durup olayların üzerine gitmek ise yüksek karakterli insanlara mahsustur. Unutulmamalıdır ki gün doğmadan hemen önceki vakit, gecenin en karanlık olduğu zamandır. Bir fırtına çıktıysa bunun ardından hava mutlaka sakinleşip durulacaktır. Önemli olan fırtına anında gemiyi terketmemek, dümenin başına geçip sorumluluk almaktır.


Hiçbir işin kolay olmadığı; ancak daha zor olanların daha güzel ve faydalı sonuçlar getirdiği su götürmez bir gerçektir. Yay ne kadar çok sıkıştırılırsa sizi o kadar uzağa fırlatacaktır. Diğer önemli olan ise yaydan fırladıktan sonra yere sağlam basabilmektir. Bunu başarmak için ise azim ve çok çalışmanın yanında kendine güvenmek gerekir. 


Bu dünyaya nasıl yalnız geldiysek aynı şekilde yalnız olarak göçeceğiz. Hayatımızı sürdürürken yanımızda birileri olabilir. Bize yaslanacak bir omuz, dayanabilecek bir sırt ve bize destek olacak bir el verebilirler; ancak zor zamanlarımızın hepsinde yanımızda olamayabilirler. Bunun için kimseye kızmanın gücenmenin anlamı yoktur. Bu yüzden güvenmemiz gereken yegane kişi kendi şahsımızdır.


Hayattaki türlü türlü zorluklara tek başımıza göğüs gerebilmek bizleri olgunlaştırır ve yüceltir. Bu yüzden güzel şeyleri elde edebilmek için büyük zorlukları aşmamız yani onları gerçekten haketmemiz gerekir. Hakettiğimiz taktirde kimse bizi güzelliklerden mahrum bırakamaz.


Ay geceden ürkmediği, karanlığından kaçmadığı içindir ki nurlandı.
Gül o güzel Kokuyu dikenle hoş geçinmekle kazandı.
- Mevlana -


- yeşiL -

Hiç yorum yok: